Anket, belirli bir konu üzerine sorular hazırlanıp, kaynak kişilere yöneltmek suretiyle sistemli veri toplama tekniği olarak tanımlanabilir. Anketler, insanların ne düşündüğünü ve ne istediğini keşfetmenin en iyi ve en güvenilir yoludur. Anket somut bir sonuç sunar, düşünce paylaşımına yardımcı olur.

Anket Nasıl Yapılır?

Anket yapmadan önce bir altyapı oluşturmak çok önemlidir. Öncesinde yaptığınız bu çalışma sayesinde hem zaman hem de tasarrufu yapabilirsiniz. Soruları kurgulayıp, en uygun zamanda anketinizi yaparsanız, en efektif sonucu alabilirsiniz.

Başarılı Anket Nasıl Olmalıdır?

1) Anketin bir amacı olmalıdır.
Anket soruları kurgulanmadan önce anketi neden yapacağınız belirlenmelidir. Neye cevap almak istediğiniz, aldıktan sonra ki süreçte size nasıl yardımcı olabileceği iyi analiz edilmelidir.

2) Demografik veriler çok önemli!
Anketinizden en iyi sonucu almak için kimlerin anketinizi yanıtlamasını isteyeceğini belirlemeniz gerekmektedir. Anketinizi oluşturmadan önce hedef demografik kitlenizi belirleyin. Hangi yaş grubuna anketi ileteceğiniz en önemli noktalardan biri.

3) Anketinizi kategorize etmelisiniz.
İlettiğiniz sorularının kategorilendirilmesi anketin püf noktalarından biridir. Doğru sorular, en uygun kitleye göre oluşturulmalıdır. Bu size en hızlı ve doğru sonucu almanızda yardımcı olacaktır.

4) Zamanlamaya dikkat ediniz.
Anketinizi gönderme zamanınız yanıt verecek kişiler konusunda önemli fark yaratabilir. Anketinizi yanlış zamanda başlatmanız, anketinizin katılım yüzdesini düşürebilir. Anket başlatma zamanlaması, aldığınız yanıtları da değiştirebilir. Bu da aldığınız kararları değiştirebilir. Bu yüzden zamanlama iyi analiz edilmelidir.

Bizde bu kurallara uyarak sizler için bir anket oluşturduk.

SEO teklifleriyle kazanç elde etmek ister misiniz?
Bumerang ekibimizin sizlerin isteklerini en iyi şekilde analiz etmesi için oluşturduğu anketimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz!

https://tr.surveymonkey.com/r/bumerangseoteklifleri