Hiç kendinizi tanımadığınız birinin Instagram fotoğraflarında gezinirken buldunuz mu?

Kendimize itiraf edelim, meraklıyız! Hem başkalarının hayatlarını incelemeye hem de fotoğraflarına… Madem kullanım alışkanlıklarımız böyle o halde  bir blogger olarak  “Bu alışkanlıklarımızı kendi lehimize nasıl çevirebiliriz ?”  ve  ” blogumuza nasıl daha fazla trafik çekebiliriz? ” diye düşünmekte yarar var.

Bu yazımızda görsel kullanımlarıyla diğer bloggerlardan ayrışarak, okuyucuların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak önerileri 5 maddede sizinle paylaşıyorum.

1- Fotoğraflarızın Çözünürlüğünü Hafife Almayın!

p18ssp8ir3aqv1l9p1r8g1hf3ubt3

İlgi çekici bir yazı yazmış, yazı başlığınızla istediğiniz konuya vurgu yapmış olabilirsiniz hatta ve hatta  çok profesyonelce hazırlanmış blog temasına ve logoya sahip olabilirsiniz. Ama eğer içeriğinizin görseli piksel piksel görünen düşük çözünürlükte bir fotoğrafsa bu durum yazınızın tüm profesyonelliğini ortadan kaldıracaktır. Unutmayın! Kimse net olmayan, küçük ve bulanık bir görsele bakmak istemez.

2- Galerinizle Okuyucularınıza Alternatifler Sunun!

gallery111

Özellikle moda, kozmetik ve dekorasyon blogları için geçerli olan bu önerimiz, okuyucularınızın yazının içerisinde daha fazla zaman geçirmesini sağlayacaktır. Galerinizde yer alan fotoğraflarınızın altına ekleyeceğiniz küçük notlarla da onlara farklı bilgiler sunabilirsiniz.

3- İlgi Çekici İçerik, Yaratıcı Fotoğrafla Tamamlanmalı!

23e4cfb058332d468e01d744ebf873193eeec194

Yazdığınız içerikle ilgili oluşturabileceğiniz konsept çekim emin olun en az yazınız kadar ilgi çekecektir.  İlgi çekici bir fotoğraf karesi oluşturmak için evinizde ya da ofisinizde yer alan aksesuarları, bibloları kullanabileceğiniz gibi evcil hayvanınızı hatta kimi zaman çocuğunuzu bile bu kareye dahil edebilirsiniz.  Konsept oluşturmada biraz tecrübesizseniz Pintest gibi görsel paylaşım yapan sitelerden ilham alabilirsiniz.

4- Fotoğraflarızı Uygun Filtrelerle Düzenleyin!

instagram-filter

Yazınızın içeriğine uygun olabilecek filtreleri kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Örneğin çok renkli bir fotoğrafınız blogunuza  canlı bir görünüm kazandırabileceği gibi siyah&beyaz bir filtre uygulayarak fotoğraflarınızın daha cool görünmesini sağlayabilirsiniz.

 5- Görsellerinizin Bir İsmi Olsun

heisenberg___say_my_name_by_nathanp93-d6nwvlb

Arama motorlarından da sitenize tarafik sağlamak istiyor ve sitenizin yeni okuyucularla tanışmasını istiyorsanız görsellerinizi blogunuza yüklemeden önce fotoğrafınızın ismini de düzenleyin. Görsel aramalarında da blogunuzun ön planda olmasını sağlayın.

Son olarak; okuyucularınızın çoğunun hızlı bir şekilde bloglar ve web siteleri üzerinde tarama yaptığını unutmayın. Evet, sitenize gelen kişiler çoğu zaman içeriklerinizin tümünü okumuyor, bilgileri ve dikkat çeken başlıkları tarıyor. Bu yüzden siz siz olun, yazılarınızı iyi bir görselle kombinleyerek okuyucularınızı sitenizde tutmayı başarın.

İyi bloglamalar!