Her yerde bir alışveriş coşkusu başladı. Tüm mağazalar, alışveriş merkezleri en güzel süslemeleriyle bizi çağırıyor. Sevdiklerimizin yüzünü birazcık gülümsetebilmek, yeni yıllarını bizden bir anı ile başlatabilmek için hediye alışverişlerine başlandı.

Bu noktada iyi bir blogger olarak belki bloglarımızı da yeni yılda şımartmalıyız. “Bloguna hediye almak” saçma gelmesin! Neden olmasın? Bir düşünün, bloguna hediye almak fikri çok güzel.

Tüm dergiler, gazeteler sevdiklerinize alabileceğiniz hediyeleri sıralarken ben de size blogunuza alabileceğiniz hediyeleri listeledim. İşte bloglarınıza alabileceğiniz hediye önerilerim:

Hiç kıyafeti yokmuş!

Yıllardır her kelimesi, her cümlesi özenle seçilerek oluşturulmuş blogun belki de artık giyecek bir kıyafet bulamıyordur ya da kıyafetleri artık modaya uygun değildir. Yani diyorum ki; tasarım trendlerine uygun bir tema alıp, blogun yeni yılda yepyeni bir tarz ile okuyucularınla buluşsa? Bence bundan güzel bir hediye olmaz.

Sıradanmış logosu

Bir blogun ilk dikkat çeken yeri logosu. Yoksa seninki halen blog temanın sana sunduğu yazı fontuyla yazılmış, sadece rengini değiştirdiğin bir logo mu? O halde biraz zaman harcayarak Photoshopta yapacağın küçük dokunuşlarla logonu hazırlama vakti geldi. “Bu konuda hiç yeteneğim yok” diyorsan çok daha güzel bir önerim var. Blog kimliğini bir profesyonele yaptırıp, blogunun imajını çok daha profesyonel bir hale getirebilirsin.

Ona küçük yeni sosyal dokunuşlar yapın!

Bu sene asosyallikten kurtulma yılıdır belki… Yeni yılda, yeni başlangıç yapmak isteyenler, hediyeniz sosyallik olsun. O halde sizi biraz daha sosyalliğe davet ediyorum. Facebook fan page, Twitter profilinin olması sosyal medya da aktif olduğun, etkileşimde olduğun anlamına gelmiyor. Bunu artık sanırım hepimiz öğrendik. Doğru bir kimlik çalışması ile açacağın ya da açtığın hesaplarda artık okuyucularının ilgisini çekecek paylaşımlar yapmanın zamanı geldi. Paylaşımlarında Instagram, Pinterest gibi ağları da dahil etmeli artık blogunun ayrılmaz parçası haline gelmesi için kendini alıştırmalısın. Çevreni geliştirmeli, yeni insanlar, yeni okuyucular katmalısın hayatına, bloguna.

Bazen hediye bir vazgeçiştir!

Yazar burda diyor ki; bu yıl sadelik bloguna yapacağın bir hediye olabilir. At eskilerini, çıkar hayatından bloguna yaramayan widgetları, şablonları, resimleri. Blogunun sağ tarafında yanıp sönen o ışıklı resimler emin ol sempatik değil, antipatik geliyor okuyucularına.

Sana yeni bir ev lazım!

Hediye olarak yeni bir ev alabilirsin. Gözün korkmasın, blogun yeni evi yeni hosting, domaindir. Blogspot uzantılı adresini birkaç dolara blogunun adıyla “.com, .net” uzantılı olarak alabilir, blogunu yeni evinden yayınlayabilirsin.

Benim yılbaşı hazırlıklarında blogunuz için önerilerim bunlar. Yeni yılda bol yazılı, mutlu günler dilerim.

İyi bloglamalar.