Geçtiğimiz günlerde dünyanın ünlü blog altyapılarından WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg, WordCamp San Francisco konferansında WordPress’le ilgili (dolayısı ile  blog dünyasını ilgilendiren) ilginç veriler paylaştı. Bu veriler aslında dünyadaki blog ekosisteminin geldiği noktayı da gösterdiği için büyük önem taşıyor.

WordCamp San Francisco’da paylaşılan ve dikkat çeken bazı veriler;

Geçtiğimiz yıl içinde blog kullanıcıları tarafından 46 milyondan fazla WordPress teması indirilmiş ve WordPress tema havuzuna 366 yeni tema eklenmiş. WordPress, diğer blog alt yapılarına oranla tema anlamında çok daha zengin ve kişiselleştirilmeye müsait. Bu rakamlar da bunu doğrular nitelikte.
Geçen 12 ayda, mobile cihazlar için 15 güncelleme, Android’ler ve Windows telefonları için 6 güncelleme yapılmış.
Yaklaşık 30.000 kişinin katıldığı anketin sonuçlarına göre ise WordPress’in ağırlıklı olarak Web’de kullanıldığı bilgisine ulaşıldı. Kullanıcıların yüzde 3.1’i  iOS uygulamalarında, yüzde 30’u  Android telefonlarında, yüzde 18’i tabletlerinde ve yüzde 12’si  masaüstü uygulamalarında kullanıyor.
Bu sonuçlara bakarak blog içeriklerinin ağırlıklı olarak yine bilgisayar başında oluşturulduğu sonucuna ulaşabiliriz. Her ne kadar mobile uygulamalar telefonumuzda kayıtlı olsa da, içerik oluştururken ilk ihtiyaç duyduğumuz dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarımız.

Bütün bu gelişmelere ilave olarak, istikrar ve güvenliğe odaklanan, otomatik güncelleştirmeleri olan, dil paketleri sunan ve şifre geliştirmeleri olan WordPress 3.7 ‘nin Ekim ayında kullanılabilir olacağı; WordPress 3.8’in ise Aralık ayında kullanıcıların beğenisine sunulacağı da WordCamp’te gündeme geldi.