Blog oluşturmak kadar bu blogu güncel tutmak yani sürdürmek büyük önem taşıyor. Yoğun iş temposundan, zaman zaman yeni içerik oluştururken karşılaştığınız zorluklardan dolayı blogunuzu güncelleyememekten yakınıyor olabilirsiniz. Ancak bu bahaneler blogunuzun güncel olmasını sağlamayacaktır. Eğer iyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız, yoğun tempo içinde dahi olsanız blogunuz için yapacağınız çalışmalar mutlaka olmalıdır.

Program Yapın: Tıpkı randevularınızı, toplantılarınızı belirler gibi blog içerik takvimi oluşturun. Örneğin haftanın ilk günü ya da son günü öğle molasının hemen ardından 13.00-13.30 arası gibi bir takvim oluşturun. Bu zamanı en yaratıcı olduğunuz saatler olarak belirleyebilirsiniz. Bu saatler arası bir blog yazısı oluşturmak için bilgisayarın karşısına geçin. Bir süre sonra bu sizin için bir rutin haline gelecektir. Düzenli içerik oluşturmanız, Google aramalarında da işinize yarayacaktır. Takipçileriniz de elbette sürekli güncellendiğini bildiği bir blogu daha sık takip edecektir.

İlhamı Siz Çağırın:  Blog yazmak elbette dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir. Yeni konular bulmak ve bazen ilhamı beklemek gerekir. Eğer yeniye dair bir fikir bulamıyorsanız, size fikir verecek farklı yerli/ yabancı blogları, yayınları takip edin. İnsanların ne hakkında konuştuğunu bilmek size yeni fikirler getirebilir.

Sadece Siz Yazmayın : Bir blog her ne kadar kişisel yazı ve içeriklerden oluşsa da, sizinle ortak paydada buluşabilecek ve blogunuzla tarz olarak uyuşabilecek kişileri de ekibinize dahil edin. Bir ekip olmak, yeni fikirlerin ortaya çıkmasına ve farklı kalemlerin de blogunuz için çalışmasını sağlayacaktır. Bu hem blogunuzun yeni fikirlerle renklenmesi hem de blogunuzun güncellenmesi açısından güzel bir gelişmedir.

Röportaj: Blog kategorinizle bağlantılı olarak ulaşabileceğiniz kanaat önderleri ile röportajlar yapın. Böylece okuyucularınıza nitelikli içerikler sunabilirsiniz. Röportaj yaptığınız kanaat önderlerinin takipçileri de bloğunuzla tanışabilir ve yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz.