Blog yazmak kadar, blogu etkili ve doğru kullanmak, geniş kitlelere ulaşmak da önemlidir. Geniş kitlelere ulaşmak ve blog dünyasında dikkat çeken bir blogger olmanın da ön koşulu ‘’tarz’’ sahibi olmaktır. Blogunuzun sahip olması gereken en önemli unsur ‘’tarz’’dır.  Sayfa tasarımından, kullandığınız renklere kadar sizi yansıtması gereken blogunuzun, içerik olarak  belirli bir tarza sahip olması gerekir.

Kullandığınız dil kadar seçtiğiniz konular da özdeşleşmek istediğiniz tarz için önemlidir. Örneğin sadece gezdiğiniz gördüğünüz yerleri yazarak önemli bir seyahat bloggerı olabilir, pazarlama- reklam yazıları yazarak sektörde dikkat çeken bir pazarlama bloggerı haline gelebilirsiniz. Bu, hem sizin blogunuzu sürekli takip eden kemikleşmiş bir kitleye sahip olmanızı hem de bu alanda uzman bir isim olarak anılmanızı sağlar.

Kendinize güncel tutabileceğiniz bir konu belirleyin ve tarzınızı bu konu ile birlikte ortaya koyun. Etkinliklere sıkça katılıyor, davetlerde boy gösteriyorsanız hafta sonu için etkinlik planı yapan insanların fikir aldığı bir blogger olabilirsiniz. Ya da yediklerinizi içtiklerinizi yazmaktan keyif alıyor ve değişik restoranlarda farklı tatları deneyimliyorsanız akşam yemeği için hangi restorana gideceğini sizin blogunuza bakarak seçen bir kitle edinebilirsiniz.

Blogunuzu güncel tutmak ve sağlam bir arşive sahip olmak çok önemlidir. Ancak tarzınızın dışında yer alan içerikleri, blogunuzu güncel tutmak adına yayınlamak doğru bir karar olmayacaktır. Takipçi kitlenizin blogunuzu neden ziyaret ettiğini analiz edip, güçlü olduğunuz yönde içerik üretmeniz gerekecektir. Bu sayede bir alanda uzmanlaşıp kendi tarzınızda iddianızı ortaya koyabilirsiniz.