Bir çok kişinin ilk önce önyargıyla yaklaştığı Twitter,  akıllı telefon kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte gücünü artırmaya devam ediyor.  Mikro-blogging aracı Twitter’ın hızlı artan gücü, bir çok kuruluşun internet pazarlama politikalarında köklü değişikliklere yol açtı. Kısa zamanda internette yapılan bir çok uygulama Twitter’a uyumlu hale getirildi.

Peki, Twitter hayatımızın bu kadar çok içine girmişken en az attığımız tweetler kadar önemli olan takipçilerinizi kaybetmeyi göze alabiliyor musunuz?
Cevabınız “hayır” ise aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz…

Tweet’lerinizin başrolünde olmaktan vazgeçin!
Twitter’da sürekli kendi reklamınızı yapmanız bir süre sonra takipçileriniz tarafından unfollow edilmenize neden olacaktır.

Paylaşımlarınızı sadece siz mi ilginç buluyorsunuz?
İlgi çekmeyen paylaşımların nedeni ya paylaştığınız videonun/görselin yeterince iyi olmaması ya da ilgi çekici halde sunulmamasıdır.  Eğer bir  fotoğraf veya link paylaşacaksanız paylaşımlarınızın içeriğiyle ilgili takipçilerinize yaratıcı metinlerle ipucu verin.  Paylaşımlarınızla ilgili vereceğiniz  ön bilgi,  linklerinizin daha fazla tıklanmasını sağlayacaktır.

Tekrardan kaçının!
Paylaşımlarınızı takipçilerinize tekrar tekrar sunmanız sadece takipçilerinizin bir bir eksilmesine neden olacaktır.

Çalıntı fenomen tweetlerinden sakının!
Twitter’da  paylaştıklarıyla bir çok kişinin ilgisini çeken Twitter fenomenlerinin tweetlerini kendi içeriğiniz gibi paylaşmanız, takipçilerinizin gözünde sizi güvensiz kılacaktır. Kopyaladığınız, kendi içeriğinizmiş gibi sunduğunuz tweetlerin yerine RT yapmaya ne dersiniz?  Emin olun bu davranışınız takipçileriniz tarafından daha samimi bulunacaktır.

Sessizlik takip edilme nedeni değildir!
Eğer  Cem Yılmaz değilseniz sessizliğiniz Twitter’dakiler için bir şey ifade etmeyecektir.

Saldırgan tavırlarda bulunmayın!
Twitter üzerinden sürekli çevrenizdekilere saldırmanız  ya da devamlı  imalı içerikler paylaşmanız sadece takipçilerinizi kaybetmenine  neden olacaktır.

Tweet yazımlarına özen gösterin
Türkçeyi iyi kullanmıyor, noktalama işaretlenine dikkat etmiyorsanız takipçileriniz bir süre sonra bu durumdan rahatsız olacaktır.

Hashtag’lerle  ilgisiz içerik paylaşmak…
Hashtag’le ilgisi olmayan paylaşımlarınız sizi  sadece spamci bir kullanıcı olarak gösterecektir.

Çok fazla Retweet
Sizin  yeni bir içerik üretemediğinizi düşündüren bu davranış bir süre sonra takipçilerinizi rahatsız edecektir.  Gereksiz bir biçimde RT’lediğiniz tweetlerle unfollow edilmeniz an meselesi.

Tek yönlü tweet akışı…
Takipçilerinize cevap vermemek tek yönlü trafik oluşturacak,  takipçilerinizin gözünde olumsuz algılanacaktır.

Limitlerinizi Zorlamayın!
Takipçilerinizin ekranında sürekli sizin tweetlerinizin olması hem tweetlerinize olan ilgiyi azaltacak hem de onların profillerini kirleten bir akışa neden olacaktır.  Twitter’da sürekli paylaşımda bulunmanız gerekmediği gibi, 140 karakter hakkınızı da kullanmak zorunda değilsiniz.

Sizin Twitter’da unfollow etme nedenleriniz neler? Görüşlerinizi bu postun altında bizimle paylaşabilirsiniz!