Sık aralıklarla çıkan güvenlik güncelleştirmelerine alıştığımız WordPress’ten heyecan verici bir haber var. WordPress 3.2 kullanıma hazır!

WordPress’in büyük bir heyecanla duyurduğu habere göre, 3.2 sürümü WordPress’in 15. güncellemesi olarak, 3.1’in duyurulmasından sadece 4 ay sonra çıktı. Bu sürece bakarsak, yazılım geliştirici ekibin çok yoğun bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. WordPress, 3.2 sürümüne besteci ve piyanist George Gershwin’in ismini vermeyi tercih etmiş. (WordPress Gershwin)

Yeni sürümün özelliklerine gelecek olursak WordPress, 3.2’de daha hızlı ve daha hafif olmayı hedeflemiş. WordPress’imizi 3.2 sürümüne yükselttiğimizde ilk olarak kontrol panelindeki (dashboard) değişiklik dikkatimizi çekiyor. Tasarımın büyük ölçüde yenilendiğini söyleyebiliriz. Ayrıca standart teması olan Twenty Eleven da yenilenerek HTML5 öğeleriyle zenginleştirilerek daha fazla özelleştirilebilir bir hale gelmiş. WordPress 3.2 sürümüyle IE 6 ve PHP 4 desteğini çeken popüler blog platformu, minimum PHP 5.24 ve MySql 5.0′da çalışacak.

Yeni sürümün dikkat çeken özelliklerinden biri de tam ekran modu. Yeni bir yazı yazarken sayfanın etrafındaki tüm widgetlar, menüler, butonlar yok oluyor ve size tertemiz bir sayfa sunuluyor. İhtiyacınız olduğunda mouse’unuzu ekranın tepesine çekerek kısayollarınıza ulaşabiliyorsunuz. Özellikle yazılarını önce Word’de yazıp sonradan WordPress’e geçiren kullanıcılar için iyi bir alternatif gibi gözüküyor.

Bunun dışında admin bar’a en çok kullanacağınız öğelerin yer aldığı birkaç yeni kısayol eklenmiş. Ayrıca yorum moderasyon ekranına, yeni bir kabul et & yayınla özelliği gelmiş. Bu özelliğin moderasyona büyük kolaylık ve hız kazandırdığını söyleyebilirim.

3.2’den sonra çıkacak ilk güncellemede fark edeceğiniz bir başka özellik ise, bundan sonraki güncellemelerde tüm dosyalar değil sadece değişen dosyalar güncellenecek ve bu da güncelleme süresini kısaltacak.

WordPress, 3.2 sürümünü tanıtan bir de video yayınlamış.

WordPress 3.2’yi gerek performansı gerekse yeni özellikleri açısından mutlaka yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmamak için güncelleme yapmadan önce mutlaka veri tabanı ve dosyalarınızı yedeklemelisiniz.

WordPress’i hemen buradan yükleyebilir, ya da kontrol panelinizden kolayca güncelleyebilirsiniz! Görüşlerinizi çok merak ediyoruz!