Google+ rüzgarı hızla esmeye devam ederken, Google geçtiğimiz günlerde resmi blogunda yaptığı açıklamayla URL kısaltma servisi olan g.co‘yu duyurdu.

Sadece resmi Google ürün ve servislerinin kullanacağı g.co adresi firmanın resmi URL kısaltma servisi olarak işlev görecek. Google 2009 yılında tüm internet kullanıcılarına açık olan goo.gl‘ı duyurmuştu. Ancak özellikle uygulama geliştiricilerin bit.ly‘i tercih etmesinden ötürü Google, goo.gl ile beklediği etkiyi yaratamamıştı.

Google, g.co’nun sadece Google’ın sahip olduğu web sitelerine yönlendireceğini ve g.co linklerinin sadece kendileri tarafından oluşturulabileceğini belirtiyor. Yani bir yerde g.co şeklinde bir link görürseniz bu linkin tereddütsüz olarak Google’ın servis ya da ürünlerinden birine gideceğinden emin olabilirsiniz.

URL kısaltma servislerine bakacak olursak, dünyadaki büyük şirketlerin tercihinin özellikle son bir sene içerisinde .co uzantılarına kaydığını görüyoruz. Özellikle Google’ın g.co’yu satın almasının, bir çok büyük firmaya yol gösterici olacağını öngörebiliriz. Geçtiğimiz aylarda Twitter’ın da resmi kısaltma servisi olarak T.Co‘yu kullanmaya başladığını düşünürsek bu durum Facebook’un F.co’yu ya da Microsoft’un M.co’yu alıp almayacağını düşündürüyor.

Peki siz URL kısaltma servisleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz…