Özellikle kişisel blogların bir karakteri olmalı. Siteye her girişte tanıdık bir çizgi karşılamalı okuyucuyu.
Görseller, yazı, tema birbiri ile uyum halinde olmalı.

Sitenizin teması ziyaretçilerinizin ilk dikkat edeceği nokta.

Blogunuzun tasarımını ve ziyaretçilerinizle karşılaştığı ilk anı bir iş görüşmesi gibi düşünün. Bir iş için uygun giyinme, kendinizi sunuşunuz, kelimeleriniz, ifadeniz… Hepsinin ayrı bir önemi olup hiç biri bir diğerinin muadili olamayacak özelliklerdir.

Şimdi, kendi blogunuza objektifçe bir göz atma zamanı!

Blogunuzun görünümü başarılı bir bloga mı yoksa başarısız bir bloga mı ait?
Başarılı bloglar ile sizin blogunuz arasındaki farklara odaklanın. Emin olun daha başarılı blog oluşturmak blogunuzun görüntüsüne daha fazla para harcamakla mümkün olmayacaktır. Hazır temalar üzerinde yapılmış küçük dokunuşların siteleri nasıl farklılaştırdığını ve daha kullanışlı hale getirdiğini göreceksiniz.

Blog görünümünü iyileştirmek başarı düzeyini nasıl etkiler?

Başarılı blogların neredeyse hepsinin en büyük sırrı ise; her zaman çok temiz, profesyonel bir görünüme sahip olmalarıdır. Amacınız blogunuzun başarılı, niş bloglar arasında olması ise; çekici, profesyonel görünümlü blog tasarım başarı yolunda ilk adım olacaktır. Blog yazmak için yetenek gerekirken,  görünüş, sunuş başka  faktörlere göre belirlenir. Özensiz bir sunum başarı şansınızı azaltacaktır.
Blogun tasarımından sonra tasarımı ziyaretçinin dikkatini çekecek içerik ile geliştirmek gerekir.

Peki, reklamlar?

Çoğu okuyucu sayfanın büyük bölümünü kaplayan veya tıklamadıkça kapanmayan reklamlardan hoşnut değildir. Sitenize alacağınız reklamlara ve reklamların konumlarına stratejik olarak karar vermek gerekir.

Son olarak temanıza karar verirken; temanın sade kullanımlı olmasına dikkat edin. Yazı fontları, rengi, görsel büyüklükleri ise yazınının okunma kolaylığıyla doğru orantılı olacağını unutmayın. Nadir de olsa sert renk kombinasyonları da başarılı bloglar tarafından kullanılmaktadır.
Blogunuzu kişiselleştirecek hakkımda bölümünü, profil fotoğrafınızı (Logonuz, sizi anlatan görsel vb.), blogunuzun adını temanıza uyan font ve renklerde blogunuzda ilgi çeken alanlara eklemeyi unutmayın.
Bu şekilde blogunuzun başarısı tasarım, görünüm ve içerik ile iç içe olarak zamanla artacaktır.