Blog yazılarının optimum uzunluğu blogcular tarafından tartışılan bir konudur. Çevrimiçi dünyada tipik web okuma alışkanlıklarını, kısa sürede dikkati dağılan, aradığını kolaylıkla bulup hap gibi bilgileri almayı seven kitle belirlemektedir.

Bir araştırmaya göre ise bloglarda post başına okuma süresi 96 saniye olduğu test edilmiştir. Belirli bir konu hakkında bir makale/blog oluşturmak için iki yol vardır. Birincisi tek başlık altında tüm alt konuları kapsayan uzun bir makale yazmak . Diğer bir seçenek ise; her alt konu hakkında kısa yazılar yazmak ve konuları numaralandırarak farklı günlerde yayınlamak.

Yazarkafe istatistiklerine baktığımızda gelen içeriklerde dikkatimizi çeken konulardan biri numaralandırılmış, bölümlere ayrılmış içeriklerdi. Yaptığımız incelemelere göre tek konu başlığı altında toparlanmış yazılar, bölümlere (Bölüm 1″, “Part 2”, “Bölüm 3) ayrılmış yazılardan daha fazla trafık alıyor.

Bu istatistiklerde gösteriyor ki genel olarak tek parça halinde yayınlanan içerikler daha fazla okuyucuya ulaşıyor. Neden mi?

* Bir konunun tüm nüanslarını kapsayan uzun bir post temelde kişiye aradığı bilgiyle ilgili komple bir çözüm sunmaktadır.
* Tek parçada toparlanmış post, uzun vadede iki veya üç parça kısa posttan daha fazla trafik getirecektir. Çoğu zaman  “bir büyüktür ikiden!”
*
Yazmış olduğunuz metin eğer faydalı, farklı, özgün ise büyük olasılıkla insanların çoğu tarafından sosyal medyada (facebook, twitter, friendfeed vb.) paylaşılmak istenecektir. Bu bağlamda tek parça haline getirilmiş içeriklerin paylaşılma oranını etkileyecektir. Okuyucular ilgili konuyu kendi accountlarından paylaşabilir ama her üç bölümü paylaşma oranları ve diğer bölümlerin devamını takip etme oranı düşecektir.
* Kullanıcı belli bir zaman aralığı geçtikten sonra sitenizi tekrar ziyaret ettiğinde aynı başlık altında numaralandırılmış içerikleri gördüğünde bir süre sonra farlılık arayabilir. Her postta farklı konuya değinerek okuyucuyu doyuran içerikler sunmak blogunuza hareket sağlayacak, blogunuzun bir süre sonra tek konu etrafında toplanmasını engelleyecektir.
* Son derece uzun yazıların SEO açısından (Arama Motoru Optimizasyonu) diğerlerine oranla yüksek rütbeli olmadığı hakkında güçlü bir görüş birliği vardır.  Oluşturacağınız yazılarınızla ilgili  genel görüş olarak minimum 250 kelime bir sayfa için makul olan uzunluğu sağlayacaktır. Aynı postu 1000 kelimenin altında tutarak oluşturmanızı da rahat okunabilirlik açısından tavsiye ediyoruz.

Nihayetinde yazılarınızı iki şekilde yayınlayabilirsiniz. Sitenize en iyi ziyaret akışının ve bloglarınızın ne şekilde konumlandırılması gerektiğini her iki yolu kullanarak ve sonuçlarını gözlemleyerek deneyimleyebilirsiniz.
Peki, siz hangi yaklaşımın daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz?