Özellikle profesyonel blog yazarları/site sahipleri için en önemli konulardan biri de uygun hosting seçimidir. Başlangıç aşamasında detaylı bir araştırma yapmadan ve iyice ölçüp tartmadan yapılan hosting firması tercihleri sonucunda ilerleyen zamanlarda çok fazla problem yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için bazı noktalara değinmekte fayda var.

Amacınızı iyi belirleyin
Özellikle internet hayatına yeni başlamış olan kullanıcılar zaman zaman ihtiyaçlarının çok üstünde web hosting satın alarak gereksiz yere para harcamaktalar. Oysa bir web sitesinin ihtiyacı olan hosting paketi bellidir. Bu yüzden blog ya da sitenizi ne amaçlı kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız çok önemli. 100 MB’lık bir hosting’e ihtiyacınız varken gidip 1 GB’lık hosting satın almak kulağa pek de akıllıca gelmiyor.

Windows&Linux

Bildiğiniz gibi hostingler “Windows” ve “Linux” olarak ayrılır. Hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Eğer kullanacağınız script yapısı ASP ise hosting tercihinizi Windows olarak belirlemelisiniz. Çünkü Linux, ASP desteklemez. Ancak script yapısı olarak PHP kullanacaksanız, Linux’ı tercih etmelisiniz.

Hosting paketinizin türünü belirledikten sonra özelliklerini de ele almanız gerekir. Bunlar, aylık trafik, subdomain, web alanı, e-mail, mysql gibi konulardır.

Aylık Trafik
Aylık trafikten kastettiğim, site ya da blogunuzun aylık kaç MB gösterim yapıyor olduğudur. Örnek verecek olursak, blogunuz toplamda 20 MB’lık veri içeriyorsa, her kullanıcı girdiğinde 20 MB’lık yükleme yapılıyor demektir. Eğer aylık trafik limitiniz 200 MB ise sitenizi bir ayda toplam 10 kişi girebilir. Özellikle hit oranı yüksek sitelerde aylık trafik oldukça önemlidir.

Subdomain
Subdomain sitenizin alt domainidir. Bu bölümü tamamen ayrı bir domain olarak da düşünebilirsiniz. Kullanacağınız paketin bu özelliğinin olup olmadığını da sitenizi ne şekilde kullanacağınızı düşünerek belirlemelisiniz.
Örn: http://www.hurriyet.com.tr
http://bumerang.hurriyet.com.tr (subdomain)

Web alanı
Web alanı paketinizi satın alırken kullanabileceğiniz alanın boyutunu ifade etmektedir. Örneğin blog yazarlarının bloglarında en çok yer kaplayacak verilerin resimler olduğunu düşünürsek 200-500 MB’lık bir hosting paketinin işlerini fazlasıyla görebileceğini söyleyebiliriz. Blogunuzu geliştirdikçe ileriki zamanlarda bu ihtiyacınızda değişiklik meydana gelebilir.

E-mail
Bu özellik sayesinde uzantısı sitenizin adı olacak şekilde bir e-mail sahibi olabilirsiniz. Özellikle site ya da blogunuza üye olan kullanıcılarla iletişime geçebilmenizde bu e-mail adresini kullanabilirsiniz.

MySql
Bildiğiniz üzere MySql olmadan veri tabanı oluşturmak mümkün değildir. Hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da budur. Bu tercihinizi yaparken de sitenizin amacı önem taşımaktadır.

Satın almış olduğunuz hosting

paketinden memnun değilseniz bu dünyanın sonu demek değildir. Paketinizi yükselterek bu özelliklerde de ihtiyacınız olan değişikliği yapabilirsiniz. Yine de herhangi bir sorun yaşamamanız için tercih edeceğiniz hosting firmasının güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Tercih yaparken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim:

 • Hosting’i bir şirketten mi satın alıyorsunuz?
 • Teknik destek sağlanıyor mu?
 • Ulaşabileceğiniz sabit bir telefon numarası bulunuyor mu?
 • Mail yoluyla ne kadar zamanda geri dönüş yapılıyor?
 • Para iade, uptime garantisi var mı?
  (Hosting tercihi yaparken, özellikle bu konuda pek tecrübeniz yoksa yıllık ödeme ile hosting almamanızı tavsiye ederiz.)
 • Güvenilir referansları var mı?
  (Web Hosting Information sitesinde sorgulama yaparak ne kadar domain barındırdığını sorgulayabilirsiniz.)
 • Sitenin tasarımını inceleyip sayfaların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin!
  (Teknik destek ve iletişim sayfasının varlığından ve doğru çalıştığından emin olun.)
 • Sözleşme kurallarını mutlaka dikkatle okuyun.
 • Sunucularının nerede olduğunu, kullandıkları kontrol panelini inceleyin.
  (Sunucuya ping atarak hızını test edebilirsiniz.)
 • Domain tescil işlemini mümkünse hosting firmasına bırakmayın.
 • Sınırsız alan/bandwidth yazan yerlerden uzak durun.
 • Hiçbir zaman detaylı bir araştırma yapmadan ve hosting firması çalışanlarıyla her konu hakkında görüşüp fikir sahibi olmadan satın almayın.

 

Ya siz hosting’i hangi firmadan satın aldınız? Tavsiye ve düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!