Herkes bloglamaya acemi olarak başlar. Eğer bunu inkar ediyorsanız ilk postunuzu ve son postunuzu ard arda okumanızı öneririm. Profesyonelliğe giden süreçte ise birçoğumuzun yaptığı ve çok amatörce duran hatalar var.

Amatör blogcu olmamak için bunlardan kaçının:

1. Kötü Tasarım
Tabi ki birçok blogcu ücretsiz blog sağlayıcılarını kullandığı için temaları ve tasarımları ortak olacaktır. Ama bu ortak kullanıma açık temaları başlangıç olarak kabul edin ve kişiselleşme için açık olun.
Kendinize ve blogunuzu bir iyilik yapın!
Web tasarımı deneyimi olan birinden destek alabilir, en azından sitenizin üst heather (başlık) kısmını sizin için değiştirmesini isteyebilirsiniz.

2. Blogunuzun iletişim dilini belirleyin

Okuyucularınızla aranızdaki bağ onlara nasıl seslendiğinizle doğru orantılı olacaktır. Bu iletişimi şekillendirecek olan tek kişi ise sizsiniz.
Hitap şekliniz “Siz” mi yoksa “Sen” mi olmalı?
Deneyimlerimiz gösteriyor ki sen şeklinde hitaplar çoğu zaman okuyucuya daha samimi gelirken yorumlama konusunda da daha teşvik edici bir hitap biçimi oluyor. Tabii burada en önemli kıstas blogunuzun içeriği ve hitap edeceği kitle.

3. Düşük  ve karmaşık cümlelerden kaçının
Sanılanın aksine, düşük ve karışık cümlelerden oluşana metinler iyi bir yazarın ilk işareti değildir. Aslında tüm bunlar sadece iyi bir dilbilgisine sahip olduğunuzu ve iyi bir kontrole sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, bu sizi bir dilbilgisi guru yaparken iyi bir blogger yapmaz. Sizin amacınız blogladığınız yazıları okunabilir hale getirmektir. Ve bu da açık ve özlü cümleler yazarak olmaktadır.

4. Düzensiz İçerik
Yazdığınız paragraflardan sonra kendinize “ yazdıklerımın ana fikir ile ilgisi var mı? “. Sorusunu sormanız makalenizin içeriğinden uzaklaşmamanızı sağlayacaktır. Dağınık olan kafanız ve sözcükleriniz çoğu kişi için tek click ile yapılacak sayfa değişimine ve sizin okuyucu kaybetmenize neden olacağını unutmamalısınız. Odaklanın ve yazınızın ana fikrinden uzaklaşmamaya çalışın.

5. Uzun metin
Karşınıza çıkan metnin uzunluğu okuyucularını korkutmasın. Yazılarınızı paragraflara bölün, bu okuyucularının yazınıza devam etme olasılığını arttıracak bir uygulamadır. Ayrıca ilgili görsellerle metninizi eğlenceli hale getirmeyi ihmal etmeyin.

6. Ulaşılmaz ve anlaşılmaz olanı oynamayın!
Söylemek istediğinizi direkt aktarmak istemeyebilir ve metaforlarla yazılarınız süsleyerek okuyucularınızı etkilemek isteyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım ise; okuyucularınızın bir süre sonra bu anlaşılmazlık, eğretilemeden sıkılabileceğidir.Çok fazla mecazi terimler kullanarak örtülü anlatımlarınızı sevimsiz hale getirebilirsiniz, o yüzden bu anlatımlarda aşırıya kaçmamakta yarar var.

Peki, sizce bu listeye eklenmesi gereken blogcuların sıklıkla yaptığı amatör hatalar nedir? Sizde düşüncelerinizi paylaşarak yazımızı geliştirebilirsiniz.