İnternet üzerinden günlük tutanların; fikirlerini, sektörel bilgilerini paylaşan blogcuların birçoğunun kullandığı blog sağlayıcısı Blogspot’a erişim engellendi.

Blogspot’ta yayın yapan sitelerin engellenme nedeni ise; Digitürk maç yayınlarını izinsiz kullanan bazı sitelerden şikayetçi olmasıydı.
Yaptırım konu ile ilgili maç yayını yapan sitelerin engellenmesi yerine, yasağın Blogspot’un tüm siteleri üzerinde uygulanıyor olması.
Fakat açılan dava sonucunda uygulanan yaptırın, hedefinin dışında bir kapsamda olması, birçok blog yazarını mağdur etti ve Blogspot üzerindeki tüm bloglar kapatıldı. Bloglara şuan sadece yurtdışından erişim sağlanabiliyor.

Bu davada amaç Digiturk’ün yayınlarının izinsiz olarak yayınlanmasını durdurmak ise, site ayrımı yapılmaksızın Blogger’a ait olan olan tüm siteler neden engellendi?
Şikayetlerin olduğu sitelerin içerikleri kaldırılması sağlanabilecekken, binlerce yasal içeriğe sahip, milyonlarca kullanıcısı olan sitelere erişimin engellenmemesi ya da yayını yapan şahıslarla ilgili yasal işlemlerin yapılması gerekmektedir diye düşünüyoruz.

Farklı konuda fikirlerin paylaşımına olanak veren blog sağlayıcısı Blogspot’un kapatılması kararına, blog yazarları ve okurlardan gelen tepkiler ise büyümeye devam ediyor.
Blogspot’a uygulanan sansüre tepkinizi #blogumadokunma etiketi ile paylaşım yaparak blog yazarlarına destekçi olabilirsiniz.
Tepkilerini Twitter üzerinden #blogumadokunma etiketi ile paylaşanlar ise Türkiye’de trend topic’te yer almakta.

Facebook’ta ise; blogumadokunma sayfası üzerinden tüm blogcular konu ile ilgili maduriyetlerini dile getirdikleri bir platform şimdiden

10.000’in üzerinde takipçi sayısına ulaştı.
Bizde blogcuları sansür karşıtı #blogumadokunma hareketini destekliyoruz ve tüm blog yazar ve okuyucularını bu desteğe davet ediyoruz.

Umarız ki blog yazarlarının ve okurlarının mağduriyetleri en yakın zamanda giderilir ve blogcular bloglarına ve okurlarına kavuşur.

Bloguma Dokunma Hareketine Katılmak için;
http://blogumadokunma.tumblr.com
http://facebook.com/blogumadokunma
http://twitter.com/blogumadokunma