Son birkaç yıldır internet kullanıcıları blogculuğun ölüp ölmediğini sorgular oldu.
Eğer şu anda siz bu blogu okuyorsanız ve ben de bunu yazmak için vakit ayırdıysam bu düşünceyle aynı fikirde olmadığım çok açık.
Bunun nedenlerine gelecek olursak; öncelikle gözden kaçan bir nokta var. İnsanlar genelde popülaritesini yitiren şeylerden bahsederken analitik bakış açısından uzaklaşır ve kendi doğal ilgi alanlarından yola çıkarak saptamada bulunurlar.
Hepimiz zamanında aynı şeyi yaptık mı?
Kabul etmeliyiz ki her şeyi basitleştirmek gibi bir eğilimimiz var. Dolayısıyla biz de  bloglara kendi gücünü ispatlaması için gerekli zamanı vermeden, kısa bir süre sonra “herkesin bir bloga ihtiyacı var”  yerine  “bloglar öldü.” şeklinde saptamalar yaptık. Günümüzde pazarlama planları o kadar kısa vadeli ki olay ve durumları genel çerçeve içinde göremez olduk.
Bu yüzden  Facebook ve Twitter durum güncellemeleri blogların birkaç yıl önce olduğundan daha önemli hale geldi.  Avantajları elbette var örneğin ; Twitter ve Facebook üzerinden herhangi bir link paylaşmak veya durum güncellemesi yapmak artık daha kolay.

Hayatımıza yeni bir medya formu eklendikçe, eskisi daha önemsiz hale geliyor, çünkü bu sosyal ağlarda gün içinde geçirdiğimiz belli bir zaman var. Dolayısıyla internetten önce daha fazla TV seyrediyorduk, twitter dan şu anda 140 karakterli güncellemeler moda ama bizim de blog yazmak ve okumak için nedenlerimiz olacak. Ama TV nasıl ölmediyse bloglar da ölmedi, TV’nin radyoyu öldürmediği gibi. Sadece “yeni bir şey” olduğu için blog yazıyor olmayacağız. Ne işe yaradıklarını bulacağız.

O yüzden bloglar öldü demek yerine, diğer medya araçları gibi blogların da gerçek iş amacını ortaya çıkarmalıyız.
Örneğin; uzmanlık gerektiren bir işiniz varsa, 140 karakterlik bir tweet in oluşturabileceği etkiye göre ne bildiğinizi göstermek açısından blog daha iyi bir yol. Bu bile bazı insanların (ben dahil) öngörülebilir gelecekte blog yazmaya devam etmesini sağlayacaktır.

Blog yazmak için daha başka ne gibi amaçlar olabilir ?
İşte bu sorunun cevabı şu an ihtiyacımız olan şey. Çünkü eğer blog yazmanız işinize ya da gelişiminize bir fayda sağlıyorsa, bu yazmaya devam etmeniz ya da başlamanız için en önemli neden olmalı.