İlk e-posta’nın gönderilmesinden Facebook’un gelişimine kadar sosyal medya çok büyük yol katetti. Şimdi sosyal medyanın geçmişine şöyle bir göz atıp son 30 yılda neler olduğundan bahsedeceğiz. Bu verilerin içerisinde oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcı bilgiler de yer alıyor. Örneğin MySpace’in ilk versiyonunun sadece 10 günde yazıldığını biliyor muydunuz?

OnlineSchools tarafından hazırlanan bu infografikte sizinde ilginizi çekecek bilgilerin yer aldığını düşünüyoruz.

Şu anda internet üzerinden saniyeler içerisinde istediğimiz bilgi/kişiye istediğimiz anda erişebiliyoruz. Ancak tahmin edeceğiniz gibi her şey bu şekilde başlamadı.

1971 – Yan yana duran iki bilgisayar arasında ilk e-posta gönderildi.

1978 – BBS (Bulletin Board System) dediğimiz, yani modemler sayesinde telefon hatları üzerinden başka kullanıcılarla data alışverişine başlandı.

1978 – Web tarayıcılarının ilk kopyası USENET aracılığıyla ortaya çıktı.

1994 – Web’in ilk sosyal ağ sitesi Geocities bulundu. Konsepti kişilerin kendi web sitelerini karakteristik 6 şehirden birinin kategorisinde oluşturmalarıydı. (Hollywood, Wallstreet gibi)

1995 – Theglobe.com kullanıcılara, kendi içeriklerini yayınlayarak ve aynı ilgi alanlarındaki kişilerle iletişim kurmalarını sağlayarak online deneyimlerini kişiselleştirebilme özgürlüğünü verdi.

1997 – AOL Instant Messenger piyasaya çıkarıldı.

* Hızlı mesajlaşma popülerlik kazanmaya başladı.

1997 – Sixdegrees.com profil ve arkadaş listesi oluşturma imkanını sundu.

2000 – İlk sosyal ağ siteleri de dahil olmak üzere internetin büyümesiyle yıllardır körüklenen .com balonunun patlaması web girişimcilerini iş başına göndermiş oldu.

2002 – Gerçek arkadaşların birbirine bağlanabilmesi sağlayan Friendster piyasaya çıkarıldı. Sadece ilk 3 ayda 3 milyon kullanıcıya ulaşıldı.(Aynı anda ortalama 126 internet kullanıcısı)

2003 – Bir internet pazarlama şirketi tarafından, Friendster’in klonu olabilecek nitelikte olan Myspace piyasaya çıkarıldı. Myspace’in ilk versiyonu sadece 10 gün içerisinde hazırlandı.

* İlerleyen yıllarda diğer benzeri sosyal ağ siteleri ortaya çıkarıldı. (Tribe.net, Linkedin, Classmates.com, Jaiku, Netlog…)

2004 – İlk olarak Amerika’da ünivesite öğrencileri arasında iletişimi sağlamak amacıyla kurulan Facebook ortaya çıktı. Önce Harvard Üniversitesi’nde uygulanmaya başlanan Facebook’a sadece ilk ayda 19.500 öğrencinin yarısından fazlası üye oldu.

2006Twitter piyasaya sürüldü.

* 2010 yılında Japonya ve Danimarka arasında gerçekleşen dünya kupası futbol maçında Twitter kullanıcıları “saniyede” 3.283 tweet gönderdiler.

2008 –  Facebook aylık tekil ziyaretçi açısından lider sosyal ağ sitesi olarak Myspace’in yerini aldı. Her iki site de orijinali olan Friendster’den çok daha popüler oldular.

Siz de yorum yaparak ilk “sosyal” hesabınızı ne zaman ve hangi platform üzerinden aldığınızdan ve sosyal medya macerasına nasıl başladığınızdan bahsedebilirsiniz!