İnternette ilginin her geçen gün artığı şu günlerde insanların alışkanlıkları da belli oranda değişmeye başlıyor. Bu değişim ile birlikte birçok kişi kendini ifade etmek için kendi blogunu /sitesini açıyor. Açılan siteler ise ilk başlardaki heves ile güncel tutulurken sonrasında çoğu güncelliğini yitiriyor. Bazı siteler ise teknik açıdan eksik olduğu için baştan ölü doğan siteler kervanına ekleniyor.
Sitesini geliştirmek için bir yol arayanlara öncelikle söylemeliyiz ki bir sitenin çok fazla ziyaretçi alması, tasarım açısından iyi olması, kullanım kolaylığı sağlaması açısından gelişmesi için bir çok kriter bulunmaktadır.

Araştırmalara göre internet kullanıcılarının % 84’ü ulaşmak istedikleri web sitelerine arama motorlarını kullanarak erişmekte olduğu düşünülürse siteler için beklide en önemli özellik “bulunabilir” olmaktır.

Bulunabilir olmak ise SEO “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” ile mümkün olabilmektedir. Sitenizin ya da blogunuzun arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan, sitenizdeki içerikleri arayan kişilerin sitenizi bulmasını kolaylaştıran ve ziyaretçi sayınızın artmasını sağlayan çok önemli bir kriterdir.

SEO çalışmalarına başlarken bazı önemli kriterlere dikkat etmekte yarar var bunlardan bazıları;

  • Sitenizi anlatacak anahtar kelimeleri belirlemek,
  • Site sayfa başlıklarının doğru olması,
  • Sitenizin amacına yönelik içerikleri bir araya getirmek,
  • Sitenizi güncel tutmak,
  • Site içeriklerinin belirlenmiş konular üzerine yazılan içeriklerle oluşturulması,
  • Meta tag’lerin seçimi, anahtar kelimelerin belirlenmesi, İç ve dış linkler gibi birçok kriterin olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yukarıda kısaca özetlediğimiz SEO çalışmalarının dışında blog yazarları için optimizasyonda yardımcı olacak ”WordPress SEO” eklentilerini sizinle paylaşacağız.

1. Seo Smart Links
Eklenti, oluşturduğunuz yazının içerisinde sık kullanılan kelimeleri tespit ederek, yazınızı anlatan etiketleri oluşturuyor ve yazıya dahil edebiliyor.
Ayrıca yazınızdaki kelimelere hem etiket sayfasının linkini veriyor hem de site içi linkleme işlemini yapıyor.

2. All in one seo pack

Eklenti ile meta etiketlerinizi düzenleyebilir, yazılarınızdaki başlıklara müdahale edebilir, anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

3. Google Xml Sitemap Generator
Eklenti blogunuzun site haritasını oluşturuyor ve arama motoru botlarına sitenizi çok hızlı indexlenmesini sağlıyor.

4. Seo Friendly Images
Blogunuzda yer alan görsellere sizin ayarlayacağınız başlık bağlantısını vererek görsellerinize alt ve title etiketleri ekliyor. Sitenizdeki görsellerle de site trafiğinizi arttırmanızı sağlıyor.

5. Seo Slugs
Uzun olan başlıklarınızı özetleyerek URL leri kısaltan ve arama motorlarına uyumlu hale getirerek arama motorlarının robotlarının daha kolay indexlenmesini sağlıyor.

Unutmamanız gerekir ki SEO çalışmalarınızda bir çok kritere dikkat etmelisiniz. Sizi başarıya ulaştıracak en büyük etken özgün ve kaliteli içerikleriniz olacaktır.