Blogunuzu içerik olarak özgün ve farklı yazılarla zenginleştirdiniz. Peki ya görsellik?

Okuyucalarınızın sizi ve blogunuzu tercih etmeleri için onlara farklı ne sunuyorsunuz?

Bir kullanıcı herhangi bir web sitesine girdiğinde dikkatini çeken ilk şey tasarımdır.
İnternette yapılan surf hızını ve alternatiflerinizi düşündüğünüzde her zaman yeniliklerin takipçisi olmanız ve belki onların gözüyle de blogunuza bakarak blogunuzun okuyucular için yararlı ve tasarım açısından kullanışlı olup olmadığını ölçmeniz gerekiyor.

Öncelikle Blog tasarımınız sizi, şirketinizi veya yazılarınızın ruhunu yansıtmalı. Blog sağlayıcılarının size sunduğu klasik tasarımlara bağlı kalmanız gerekmiyor
Tasarım olarak diğer bloglardan ayrışmak için internette biraz araştırma yapmanız ve belki bunun için az bir bütçe ayırmanız yeterli.

İnternette biraz surf yaptığınızda aynı temalarla sık sık karşılaştığınızı fark edeceksiniz…
Farklılaşmak için daha önce görmediğiniz bir tema seçebilir ve bir tasarımcı yardımıyla bunu daha da orijinalleştirebilirsiniz.

Seçeceğiniz tasarımın sade, akıcı ve sürükleyici bir etki yaratmasını sağlayın. Böylece blogunuza gelen ziyaretçilerin sitenizde gezinme süresi artacaktır.
Örneğin tasarımlarda sık kullanılan “beyaz” internetin baskın rengi olmaya devam ediyor. Diğer renklerde yazların okunuşu açısından dikkatli kullanılır ise tasarımda farklı bir tarz yaratılabilir. Fakat kullanıcı açısından beyaz zemin üzerine siyah yazının okuması her zaman  daha kolay ve gözleri yormuyor, kullanılan resimler ise daha fark edilir oluyor.

Temanızı seçerken içeriğinize uygun olmasına da özen gösterin. Tasarımda yapacağınız iyileştirmelerde okuyucularınızın öneri ve şikayetlerini göz ardı etmeyin.

Eğer blogunuzu iş kaynağı gibi görüyorsanız sıfırdan bir tasarım yaratmak her zaman daha profesyonel olacaktır.

Tasarımın yanı sıra blogunuzu sosyal medya widgetlari ile sosyalleştirin, her yerde karşınıza çıkan benzer içeriklerin dışında, farklı konuları işleyerek blogunuzu diğerlerinden ayırabilir daha fazla okuyucunun ilgisini çekebilirsiniz.

Blogunuzun konusuna ve temasına uygun kullanacağınız Bumerang şablonları ile okuyucularınıza sürekli güncellenen farklı içerikler sunabilirsiniz. Eklediğiniz şablonlarla okuyucularınıza içerik sunarken seçeceğiniz şablonun site tasarımınıza uygun renk ve boyutta olanlarına göz atmayı unutmayın.

Kullanacağınız görseller de içeriğinizi zenginleştirecektir. Bunun için en çok ilgi gören bloglara bir göz atın.

Sitenize ekleyebileceğiniz fotoğraflar için Shutterstock ya da iStockPhoto gibi sitelerden fotoğraf satın alabilir, bulduğunuz ücretsiz görseller üzerinde oynayarak onları değiştirebilir ya da kendi çektiğiniz fotoğraflardan yararlanabilirsiniz.

Tüm bu çalışmalar yapacağınız tasarımı daha da geliştirecek ve blogunuz en özgün şekilde  sizi yansıtacaktır.

En mükemmele ulaştığınızı düşündüğünüz anda bile yenilikleri takip etmeyi bırakmayın!