WordPress kullanıcılarının WordPress’i tercih etmelerindeki en büyük etkenlerden biri de sayısız eklentinin mevcut olması ve bu sayede sitenizi istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz. Bu şekilde blogunuzu çok daha ilgi çekici kılabilmeniz mümkün.

WordPress için internet üzerinde binlerce eklenti mevcut. Peki bunlardan en iyisi hangisi? Hangisini sitenizde kullanmalısınız? İşte 2010 yılında en çok tercih edilen ve en başarılı 14 WordPress eklentisi:

WP Super Cache – Bu eklenti 2 açıdan oldukça iyi. Birincisi sitenizin sayfalarının çok daha hızlı yüklenmesini sağlıyor. İkincisi ise, bu eklenti sitenizin statik sürümünü depolamaya başlamasından itibaren, çok daha az CPU işlemi gerektiriyor. Bu nedenle sitenizden çok daha iyi performans alabilmeniz mümkün.
HeadSpace 2: WordPress SEO Made Simple – Bu uygulama SEO açısından oldukça başarılı. Sitenizi en yukarılara taşımanız konusunda size büyük ölçüde yardımcı olacak. İnsanlar genelde SEO üzerinde oldukça zaman harcadıklarından güzel içerikler hazırlamaya zaman ayırmıyorlar. Bu eklenti tüm dikkatinizi gerektiği yere vermenize yardımcı olacak. Blogunuzun ihtiyacı olan tüm SEO faaliyetleri onun ellerinde!
Akismet – Akismet spam yorumlara karşı çok güçlü bir savaşçı. Yapmanız gereken sadece eklentiyi aktive etmek. Bundan sonra gelen spam yorumları modere etmenize gerek kalmayacak. Akismet 99% oranında başarılı bir iş çıkarıyor.
WPtouch iPhone Theme – Bu eklenti çok kolay bir şekilde ve zahmetsizce web sitenizi mobil ortama uyarlamanızı sağlıyor. Bir kullanıcı blogunuza mobil cihazı üzerinden eriştiğinde bu uygulama sayesinde blog/web sitenizin mobil kullanıma uygun daha light bir versiyonuyla karşılaşıyor. 2010 yılı bitmeden mutlaka sahip olmanız gereken eklentilerden biri!
Backtype Tweetcount – Eğer Twitter eklentisi olarak TweetMeMe kullanıyorsanız hemen onu kaldırın. Kimse sadece sitenize bir linki paylaşabilmek için başka bir programın kendi Twitter hesabına erişebilmesini istemez!
WP-DBManager – Bu ufak eklenti sitenizi yedekleyebilmeniz açısından oldukça faydalı. Bunun yanında birkaç özelliği de olan eklentinin en önemli özelliği tüm WordPress veritabanınızı her gün size email olarak gönderebilmesi.
Thank Me Later – Bu da oldukça başarılı bir eklenti. Sitenizi kişiler ilk defa ziyaret ettiklerinde onlara bir e-mail gönderiyor. Bu e-mail’ı istediğiniz gibi düzenleyebilir, örneğin onlara RSS feedinizden bahsedebilir ya da sizinle direk iletişime geçebilmeleri konusundan bilgilendirebilirsiniz.
WP-PageNavi – ‘Older Posts’ (Daha eski yazılar) ‘Newer Posts’ (Daha yeni yazılar) linkleri artık iyice sıkıcı olmaya başladı. Bu eklenti sayesinde sayfalarınızı numaralandırabilirsiniz, bu sayede kullanıcılar direk olarak gitmek istedikleri sayfaya gidebilir.
Permalinks Moved Permanently – Eğer WordPress blogunuzu kalıcı bir bağlantı yapısından (Permalink) diğerine taşıdıysanız

ve blogunuza eski linkiniz üzerinden gelen trafiği kaybetmek istemiyorsanız, bu eklenti tam size göre! Bu eklenti eski linkinizi yenisine yönlendiriyor ve bu sayede page rank ve trafiğinizi kaybetmemiş oluyorsunuz.

SEO Slugs – Yazı başlığınızın tamamını slug olarak kullanmanız yazınızın adresinin oldukça uzun olmasına neden olabilir. Bu eklenti permalinkinizde yer alan tüm gereksiz kelimeleri sizin yapmanıza gerek kalmadan çıkarıyor.
SEO Smart Links – Yazılarınızın içinden diğer yazılarınıza bağlantı veriyor musunuz? Vermelisiniz. Yazınızdan bir diğerine link vermek hem Page Rank’i arttırabilmenizi hem de okuyucularınızın benzer konulardaki, ilgili diğer yazılarınıza ulaşabilmelerini sağlar. Bu eklenti anahtar kelimeler yoluyla, sizin uğraşmanıza gerek kalmadan diğer yazılarınıza bağlantı oluşturur.
Subscribe to Comments – Bu uygulama biraz uğraş gerektirir ancak yazılarınıza yorum yapan kişilerin devamında gelen yorumları mail yoluyla alabilmelerini sağlar. Bu da kişilerin sitenize olan geri dönüşünü arttırır.
Top Commentators Widget – Sayfanızda son ayın en çok yorum yapan 10 kişisini görüntülemek ister misiniz? Bu eklenti sitenize en çok yorum yapan ve destekleyen kişileri sitenizin sidebar’ında yer alan bir bölümde gösterebilmenizi sağlar.
WordPress Related Posts – Eğer sitenizi ziyaret eden bir kişi okuduğu yazıyı beğendiyse, yapılabilecek en iyi şey önüne benzer yazılar koyarak siteniz içerisinde kalmasını sağlamaktır. Bu eklenti ilgili diğer yazıları okuyucunun görüntüleyebilmesini sağlar.
Şimdi sıra sizde! Kullandığınız, memnun kaldığınız, sizce bu listede yer alması gereken WordPress eklentileri hangileri? Yorum kısmında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz!