WordPress geçtiğimiz günlerde iPhone ve iPad uygulamasının 2.6 sürümünü çıkararak uygulamayı güncellediğini duyurdu. Apple’ın yeni nesil cihazlarına sahip olan bloggerlar tarafından oldukça ilgi çekeceğini düşündüğümüz WordPress’in yeni iOS uygulaması, bir çok önemli yenilik taşıyor.

WordPress’in bu yeni sürümünde farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan video kaydetmek, uygulama içerisinde video izlemek ve bu videoları yazılara eklemek mümkün. 5MP kamerasıyla HD video kaydı yapabilen iPhone 4 sahibi blog yazarlarının bu haberle oldukça sevineceğini söyleyebiliriz.

WordPress for iOS 2.6’nın bir diğer önemli özelliği ise Autosave (otomatik yazı kayıt) özelliği. Bu özellik ile mobil cihazınızdan bir blog yazısı yazarken olası aksilikler dolayısıyla ortaya çıkabilecek kayıplarınız önlenmiş olacak. Yazılarınızın kaybolmaması için düşünülmüş taslak kayıt özelliğinin bu yeniliklerden en önemlisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yenilik için Apple Core Data teknolojisinden faydalanılmış. Ekstra olarak yeni blog eklemenin ve uygulamanın kurulumunun da daha ‘user-friendly’ bir hale getirildiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca içeriklere ait ek bilgiler ile kullanım zenginleştirilmiş. Ancak uygulamada yazının içeriği html olarak gösterildiğinden ötürü yazıya eklediğiniz resmin, nereye yerleştirildiğini ve nasıl görüneceğini tam olarak kestirmeniz mümkün olmuyor. Daha sağlıklı bir sonuç almak için yazınızı iPhone veya iPad’inize yazıp yayınlamadan önce bilgisayarda son düzenlemeleri yapmanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

Bu yeni özelliklerin yanı sıra bir çok bug’ın da düzeltildiği WordPress for iOS’a ilişkin diğer bilgileri buradan öğrenebilir, uygulamayı ise AppStore’dan indirebilirsiniz.

WordPress’in diğer mobil cihazlar için uygulamalarını incelemek isterseniz;

http://blackberry.wordpress.org/

http://android.wordpress.org/

http://nokia.wordpress.org/