Tumblr yapısı gereği her ne kadar her şeyin tamamen sade olması için kurgulanmış olsa da, bazen içeriklerinize uygun bir widget’a ya da okurlarınızla paylaşmak istediğiniz yazıdan farklı şeylere gereksinim duyabilirsiniz.

Bu yazımızda tumblr kullanıcılarının ilgisini çekecek bazı widget’lardan bahsedeceğiz. Bunların hepsi tumblr için geliştirilmemiş olsalar da tumblr blogunuzda sorunsuz bir şekilde kullanmanız mümkün. Doğru tema ve widgetları bir arada kullanarak hem sadelikten ödün vermemiş olacak, hem de okurlarınıza daha fazla içerik ve farklılık sunacaksınız.

Not : Bu widgetların tümü platformdan bağımsız olarak geliştirildiği için, sadece tumblr blogunuzda değil, diğer web sitelerinizde de kullanabilirsiniz.

İletişim Kur!

 • Meebo Me – Okuyucularınız için blogunuzun yan kısmına birbirleriyle ve sizinle iletişim kurabilecekleri bir sohbet kutusu ekleyebilirsiniz.
 • Msn Messenger – Msn messenger uygulamasının web tabanlı sürümünü sayfanın yanında yer alan çubuk üzerine ekleyerek ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.
 • Skype – Skype için de aynı şekilde blogunuzun yan bölümüne yerleştireceğiniz simgelerle ziyaretçilerinizin Skype’ta çevrimiçi olup olmadığınızı görmelerini sağlamanız mümkün.
Müzik Dinlet!

 

 

 • My iTunes – Eğer tumblr blogunuzun konsepti müzik üzerineyse bu widget tam size göre. Favori müzisyenlerinizi, ayrıca yeni müzik, film ve televizyon programlarını bu widget sayesinde ziyaretçilerinizle paylaşmanız mümkün.

 • Weekly Free iTunes Downloads – İçeriği haftalık olarak güncellenen bu widget, iTunes üzerinde indirilebilecek ücretsiz içerikleri listeliyor. Bu widget’ın ziyaretçilerinizin ilgisini çekebileceğini söyleyebiliriz.


Paylaş!
 •  

  Share On FacebookBu uygulama için yer alan javascript kodunu ‘description’ alanının içine ekleyerek, blogunuzun ziyaretçileri tarafından facebook üzerinden paylaşılabilmesini sağlayabilirsiniz.

 •  

  Shout List Icons40 sosyal imleme sitesinin simgesini blogunuza ekleyerek hemen hemen tüm sosyal imleme siteleri üzerinden ziyaretçilerinizin site içeriğini paylaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.

 •  

  Twitter İsteğinize göre son birkaç twitter iletinizi listeleyebilen flash tabanlı twitter widget’ı tumblr blogunuza oldukça renk katabilir. Bunun yanında isteğe bağlı olarak sadece en son durum mesajınızı da görüntüleyen görseli kullanabilirsiniz.


Diğer Çeşitli Widgetlar
 •  

  CNNCNN’den en son güncel haberlerin tumblr blogunuzun yan çubuğunda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle güncel olayları bloglayan site sahiplerinin ilgisini çekebilir.

 •  

   

   

  FlickrBlogunuzda seçtiğiniz 12 flickr görselini görüntüleyebilmenizi sağlayan etkileşimli bir widget.

 •  

   

   

  ShareThisBu popüler yeşil renkli düğmeyi tumblr yan çubuğunuz üzerine ekleyerek ziyaretçilerinizin blogunuzu arkadaşlarıyla paylaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.

 •  

  Weather WidgetBu uygulama sayesinde dilediğiniz herhangi bir lokasyonun hava durumu bilgilerini blogunuz üzerinden gösterebilirsiniz.