Tumblr, kullanıcıların metin, görsel, video, ses veya link paylaşımı yapabildikleri bir blog platformudur. 2007 yılında David Karp ve web geliştirici Marco Arment tarafından kurulan Tumblr yaklaşık 9 milyon kullanıcıyı bünyesinde barındırıyor. Tumblr, 2009’da iPhone ve 2010 yılında da Blackberry için uygulamalar geliştirerek kullanıcıların cep telefonlarından da erişim yapabilmesini sağlamıştır.

Tumblr blogculara kişiselleştirme ve kullanım kolaylığı temalarını ön planda sunuyor. Şu an paylaşılan 7 genel kategori bulunuyor. Text (Metin), Photo (Fotoğraf), Quote (Alıntı), Link (Bağlantı), Chat (Sohbet), Audio (Ses) ve Video.Birçok sosyal platformda olduğu gibi Tumblr ‘da da kullanıcılar birbirlerini takip edebiliyorlar (follow). Aynı Twitter’da olduğu gibi takip ettiğiniz kullanıcıların son eklemeleri sizin sayfanızda beliriyor. Yine birçok platformda olduğu gibi “like” yani “beğen” tuşu ile bir kullanıcının paylaşımını beğenebiliyor, “reblog” seçeneği ile beğendiğiniz içeriğin kendi profilinizde yayınlanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Tumblr’ı kolaylaştıran bir başka özellik ise “queue” yani yapacağınız paylaşımları belirlediğiniz zamanlara göre sıraya almak. Bu sayede blogunuz taze ve kendini yeniler bir şekilde tutabiliyorsunuz. Ayrıca, Tumblr kullanmak için HTML veya CSS bilgisine ihtiyacınız yok. Aynı zamanda postlar taglenebiliyor, kategorilendirilebiliyor.
Son olarak, daha aktif, kolay, özellikle uzun blog yazıları yerine daha kısa paylaşım yapanlar için ideal, renkli tumblr blog kullanıcıları veya blog yazmaya başlayacaklar için denemeye değer.