Kökleri ve gelişimi 2001’e dayanan ve kısa sürede dünyanın en çok kullanılan blog sistemlerinden biri olan WordPress, açık kaynaklı bir yazılım olduğu için ücretsiz olarak dağıtılıyor ve dünyanın her yerinden isteyen herkesin katkıda bulunabilmesini sağlıyor. “Created by and for the community” , yani topluluk tarafından ve yine topluluk için geliştirilip destekleniyor. Bu sayede WordPress, her geçen gün daha kullanışlı ve sağlam bir sistem haline geliyor.
WordPress’le kısa sürede kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Blogger ile ilgili yazımızın ardından, şimdi de WordPress’i inceleyip, bu iki önemli blog servisi arasındaki farklılıklara değineceğiz.
WordPress oldukça yaygın olarak kullanılan bir blog yazılımı. Blogger ise Google ismini arkasına almış olan en ünlü ücretsiz blog servisi. Peki hangisini tercih etmeli? Bu sorunun cevabı aslında kişinin nasıl bir blog ya da web sitesine sahip olmak istediğiyle alakalı. Yani tamamen kişisel bir tercih.
Öncelikle WordPress’in, kendi hostunuzun olduğu ve dilediğinizce kullanım özgürlüğüne sahip olduğunuz, istediğiniz düzenlemeyi tüm detaylarıyla yapabileceğiniz, tamamen size özel ve daha profesyonel kullanım gerektiren bir alan olduğunu söyleyebiliriz.
Bir hostunuz varsa ve uzun süreli bir blog yazmayı düşünüyorsanız WordPress öncelikli tercih olmalıdır. WordPress php tabanlı ücretsiz bir blog yazılımıdır, ayrıca SEO uyumludur. Bunun yanında bazı SEO ayarlarını kendiniz yapmanız gerekmektedir. Ancak hostunuz yoksa bu noktada Blogger’ı da düşünebilirsiniz. Blogger tamamen ücretsiz olmasının yanında diğer blog servislerinden Google desteğiyle ayrılır. SEO ayarlarıyla hiç bir şekilde uğraşmanız gerekmez, ayrıca kendi alan adınız ile blogunuzu yayınlayabilirsiniz.
WordPress, Blogger’a göre daha fazla emek ve uğraş isteyen bir servis. Ciddi ölçüde vakit ayırmanız gerekiyor. Çünkü bir çok plug-in’i bulunuyor ve bunları tek tek bulup, indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Tabi ki emeğiniz karşılığını alıyorsunuz ve özenli bir site oluşturuyorsunuz. Ancak daha basit bir şey düşünüyorsanız ve vakit kaybetmek istemiyorsanız Blogger öncelikli tercihiniz olmalı. Ayrıca WordPress sık sık güncellenen bir yazılım. Sık güncelleme sistemdeki düzeltmeler ve iyileştirmeler açısından oldukça faydalı. Fakat bu sizin de güncellemeleri düzenli olarak takip etmeniz ve kurmanız gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca bazı plug-in’ler yeni sürümlerle uyumlu olmayabiliyor, buna göre de gerekli düzenlemeyi yapmanız gerekiyor.
Blogger’da yapabileceğiniz düzenleme ve eklentilerin WordPress’e göre oldukça sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Özelleştirebilirlik ve gelişmiş seçeneklere bakacak olursak WordPress bu konuda oldukça iddialı. Eklentiler o kadar çeşitli ve başarılı ki, kolayca bir e-ticaret sitesi bile yaratmanız mümkün.
WordPress tamamen kendi geminizin kaptanı olacağınız bir alan. Blogger’da ise Google’ın kanatları altında olduğunuz söylenebilir. Örneğin bazı durumlarda Blogger bir blogu spam olması gibi nedenlerle silebiliyor. Yani yazılarınızın bulunduğu veritabanı tamamen Blogger’a ait. WordPress’de domain, telif ve içerikler tamamen size ait olduğundan ötürü dilediğinizi yazarsınız, ve yazılarınız himayeniz altında kalır.
WordPress kurulum açısından Blogger’a göre oldukça zahmetli ve bu konuda bilgi sahibi olmayanların elinde eziyete dönüşebilir. Ancak çoğu hosting şirketi tek bir tıklamayla en güncel WordPress sürümünün kurulumuna olanak sağlıyorlar. Bir kere kurulum yapıldıktan sonra otomatik güncellemeleri yapmak oldukça kolay bir hale geliyor. Ancak blog yazma konusunda acemiyseniz, ya da bunun için bir bütçe ayırmak istemiyorsanız Blogger’ı tercih etmeniz daha mantıklı olabilir.
WordPress’te Adsense konusuna bakacak olursak bunun için de onlarca plug-in bulunuyor. Bunlardan biri işinizi görecektir. Bu bakımdan kazanç elde etmek açısından da WordPress’in avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
Görüldüğü üzere hem WordPress’in, hem Blogger’ın öne çıktıkları ve belirgin ölçüde ayrıldıkları noktalar var. Daha önce de söylediğimiz gibi hangisini tercih edeceğiniz tamamen sizin blog yazma nedeniniz ve beklentilerinize bağlı…
Blog platformlarıyla ilgili haber ve güncellemeleri Bumhaber’den takip edebilirsiniz.
Bumerang şablonlarının, kendi hostunuzla sahip olduğunuz WordPress blogunuzla tamamen uyumlu olduğunu ve dilediğiniz yere yerleştirebileceğinizi unutmayın!