Yorum Gelen Kutusu

Blogger yorumlarınızı daha kolay yönetebilmeniz için onlara erişebileceğiniz yeni bir “Yorumlar” sekmesi ekledi. Bu sekmede yayınlanmış, spam olarak işaretlenmiş ve denetleme bekleyen yorumları (yorum denetlemeyi açtıysanız) yönetebiliyorsunuz.

Buna göre Yorum Denetleme’yi açmış olan kullanıcılar, denetleme bekleyen ve spam olarak işaretlenmemiş yorumları Yorumlar | Denetleme Bekleyen sayfasında görmeye devam edecek. Açmamış olan kullanıcılar ise bu sayfada herhangi bir yorum görmeyecek.

Spam Gelen Kutusu

Blogger bunun yanında artık spam olma ihtimali yüksek olan yorumları filtreleyerek Spam Gelen Kutusu’na taşıyor. Bu özellik e-postalarınız için kullandığınız spam klasörü gibi bir işleve sahip. Blogunuza yapılan yorumlar spam algılayıcıları tarafından inceleniyor ve spam olma ihtimali bulunduğuna inanılanlar Spam Gelen Kutusu’na gönderiliyor.

Spam Gelen Kutunuzu kontrol edip spam yorumları silerek ve spam olarak işaretlenmiş gerçek yorumları Spam Değil olarak işaretleyerek algılama sisteminin geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Stats (İstatistikler)

Aynı zamanda henüz farkında olmayan Blogger kullanıcıları için Blogger’ın Stats özelliğinden de bahsetmekte fayda var. Blogger Stats sayesinde blogunuzun trafiğini izleyebilmeniz mümkün. Çoğumuzun kullandığı Google Analytics gibi araçlara gerek duyulmadan ziyaretçilerinizin nereden geldiği, hangi yazınızın ne kadar okunduğu, hangi kelimeler aranarak sitenize ulaşıldığı gibi bir çok bilgiye bu sayede ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ziyaretçilerinizin kullandığı işletim sistemi ve tarayıcılar gibi bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Blogger Stats’ı kullanabilmek için herhangi bir kurulum ya da kod eklemenize gerek yok. Artık blogger’a giriş yaptığınızda bu servisi görebiliyorsunuz. Bunun yanında sayfanıza kendi girişlerinizin istatistiklere eklenip eklenmediğini de isteğinize göre belirlemeniz mümkün.